- Linear Algebra
Download 6.1.4 Answer Key
* Your assessment is very important for improving the workof artificial intelligence, which forms the content of this project
System of linear equations wikipedia , lookup
- Texas Go Math
- Big Ideas Math
- Engageny Math
- McGraw Hill My Math
- enVision Math
- 180 Days of Math
- Math in Focus Answer Key
- Math Expressions Answer Key
- Privacy Policy
Go Math Grade 6 Answer Key Chapter 6 Convert Units of Length
In order to solve real-life mathematical problems, students must understand how the information is related, and how to convert the units. You can learn the concepts only when you start from the basics. Download Free Pdf of Go Math Grade 6 Answer Key Chapter 6 Convert Units of length to practice the exercise and homework problems. We have provided the solutions for all the questions in the HMH Go Math Grade 6 Answer Key Chapter 6 Convert Units of length.
Go Math Grade 6 Chapter 6 Convert Units of Length Answer Key
The topics covered in this chapter are Convert units of length, capacity, convert units of weight and mass, transform units, distance, rate and time formulas. This is the easiest and important among all the chapters in the 6th standard. You can score the maximum marks in the exams with the help of our HMH Go Math Grade 6 Answer Key Chapter 6 Convert Units of Length. Tap the links which are provided according to the topics and kickstart your preparation.
Lesson 1: Convert Units of Length
- Convert Units of Length – Page No. 317
- Convert Units of Length – Page No. 318
- Convert Units of Length – Page No. 319
- Convert Units of Length Lesson Check – Page No. 320
Lesson 2: Convert Units of Capacity
- Convert Units of Capacity – Page No. 323
- Convert Units of Capacity – Page No. 324
- Convert Units of Capacity – Page No. 325
- Convert Units of Capacity Lesson Check – Page No. 326
Lesson 3: Convert Units of Weight and Mass
- Convert Units of Weight and Mass – Page No. 329
- Convert Units of Weight and Mass – Page No. 330
- Convert Units of Weight and Mass – Page No. 331
- Convert Units of Weight and Mass Lesson Check – Page No. 332
Mid-Chapter Checkpoint
- Mid-Chapter Checkpoint – Page No. 333
- Mid-Chapter Checkpoint – Page No. 334
Lesson 4: Transform Units
- Transform Units – Page No. 337
- Transform Units – Page No. 338
- Transform Units – Page No. 339
- Transform Units Lesson Check – Page No. 340
Lesson 5: Problem Solving • Distance, Rate, and Time Formulas
- Distance, Rate, and Time Formulas – Page No. 343
- Distance, Rate, and Time Formulas – Page No. 344
- Distance, Rate, and Time Formulas – Page No. 345
- Distance, Rate, and Time Formulas Lesson Check – Page No. 346
Chapter 6 Review/Test
- Review/Test – Page No. 347
- Review/Test – Page No. 348
- Review/Test – Page No. 349
- Review/Test – Page No. 350
- Review/Test – Page No. 351
- Review/Test – Page No. 352
Share and Show – Page No. 317
Convert to the given unit.
Question 1. 3 miles = ? yards _______ yd
Answer: 5280 yd
Explanation: 3 miles = ? yards 1 yard = 3 feet 1 mile = 5280 feet So, 3 miles = 3 x 5280 feet = 15,840 feet 3 feet = 1 yard Then, 15,840 feet = 15,840 ÷ 3 = 5280 yards So, 3 miles = 5280 yards
Question 2. 43 dm = ? hm _______ hm
Answer: 0.043 hm
Explanation: 43 dm= ?hm 10 decimeters = 1 meter 1 hectometer = 100 meters 1 meter = 10 decimeter 100 meters = 10×100 decimeters = 1000 decimeters So 1 hectometer = 1000 decimeters Then, 43 decimeters = 43/1000 = 0.043 hectometers So, 43 dm = 0.043 hm
Question 3. 9 yd = ? in. _______ inches
Answer: 324 inches
Explanation: 9 yd= ? in. 1 yard = 36 inches So 9 yards = 9×36 = 324 inches 9 yards = 324 inches
Question 4. 72 ft = 24 yd _______ yd
Answer: 24 yd
Explanation: 72 ft = 24 yd 1 yard = 3 feet So, 1 feet = 1/3 yard Then, 72 feet = 72/3 yard So, 72 feet = 24 yards
Question 5. 7,500 mm = ? dm _______ dm
Answer: 75 dm
Explanation: 7,500 mm = ?dm 1000 millimeters = 1 meter 10 decimeters = 1 meter So, 1000 millimeters = 10 decimeters Then 1 millimeter = 10/1000 decimeter = 1/100 decimeters So 7500 millimeters = 7500/100 decimeters Then 7500 mm = 75 dm
On Your Own
Question 6. Rohan used 9 yards of ribbon to wrap gifts. How many inches of ribbon did he use? _______ inches
Explanation: As per the given data, Rohan used 9 yards of ribbon to wrap gifts 1 yard = 36 inches So, 9 yards = 9×36 = 324 inches So, Rohan used 324 inches ribbon to wrap gifts
Question 7. One species of frog can grow to a maximum length of 12.4 millimeters. What is the maximum length of this frog species in centimeters? _______ cm
Answer: 1.24 cm
Explanation: One species of frog can grow to a maximum length of 12.4 millimeters. From the given information One species of frog can grow to a maximum length of 12.4 millimeters 1000 millimeters = 1 meter 100 centimeters = 1 meter So, 1000 millimeters = 100 centimeters 1 millimeter = 100/1000 centimeters = 1/10 centimeters So, 12.4 millimeters = 12.4/10 centimeters = 1.24 centimeters 12.4 millimeters = 1.24 centimeters
Question 8. The height of the Empire State Building measured to the top of the lightning rod is approximately 443.1 meters. What is this height in hectometers? _______ hectometers
Answer: 4.431 hectometers
Explanation: The height of the Empire State Building measured to the top of the lightning rod is approximately 443.1 meters. 443.1 meters in hectometers 1 hectometer = 100 meters Then, 1 meter = 1/100 hectometers So, 443.1 meters = 443.1/100 hectometers 443.1 meters = 4.431 hectometers
Question 9. A snail moves at a speed of 2.5 feet per minute. How many yards will the snail have moved in half of an hour? _______ yards
Answer: 25 yards
Explanation: From the given information A snail moves at a speed of 2.5 feet per minute 1 hour = 60 minutes 1 minute = 2.5 feet speed 60 minutes = 60×2.5 feet = 150 feet 1 yard = 3 feet So 1 feet = 1/3 yards Then, 150 feet = 150/3 yards = 50 yards per hour For half of an hour, a snail moves 25 yards
Practice: Copy and Solve Compare. Write <, >, or =.
Question 10. 32 feet _______ 11 yards
Answer: 32 feet < 11 yards
Explanation: 32 feet _______ 11 yards 1 yard = 3 feet So, 11 yards = 11×3 = 33 feet So, 32 feet < 11 yards
Question 11. 537 cm _______ 5.37 m
Answer: 537 cm = 5.37 m
Explanation: 537 cm _______ 5.37 m 100 centimeters = 1 meter 1 centimeter = 0.01 meter So, 537 centimeters = 537×0.01 meters That is 537 centimeters = 5.37 meters
Question 12. 75 inches _______ 6 feet
Answer: 75 inches > 6 feet
Explanation: 75 inches _______ 6 feet 1 foot = 12 inches 6 feet = 6×12 = 72 inches So, 75 inches > 6 feet
Problem Solving + Applications – Page No. 318
What’s the Error?
Question 13. The Redwood National Park is home to some of the largest trees in the world. Hyperion is the tallest tree in the park, with a height of approximately 379 feet. Tom wants to find the height of the tree in yards. Tom converted the height this way : 3 feet = 1 yard conversion factor: \(\frac{3 \mathrm{ft}}{1 \mathrm{yd}}\) \(\frac{379 \mathrm{ft}}{1} \times \frac{3 \mathrm{ft}}{1 \mathrm{yd}}\) = 1,137 yd Find and describe Tom’s error. Show how to correctly convert from 379 feet to yards. Explain how you knew Tom’s answer was incorrect. Type below: ____________
Answer: conversion factor: 3ft1yd 379ft1 × 3ft1yd = 1,137 yd We need to divide the 379 feet with 3 to get the height of the Hyperion tree, but tom multiplies the 379 with 3 and that is the error part 1 yard = 3 feet 1 feet = 1/3 yards So, 379 feet = 379/3 yards = 126.3 yards So, the height of the Hyperion tree is 126.3 yards
Question 14. Choose <, >, or =. 14a. 12 yards Ο 432 inches 14b. 321 cm Ο 32.1 m 12 yards _______ 432 inches 321 cm _______ 32.1 m
Answer: 14a. 12 yards Ο 432 inches 14b. 321 cm Ο 32.1 m 12 yards = 432 inches 321 cm < 32.1 m
Explanation: 14a. 12 yards Ο 432 inches 1 yard = 36 inches 12 yards = 12×36 = 432 inches So, 12 yards = 432 inches 14b. 321 cm Ο 32.1 m 100 centimeters = 1 meter 1 centimeter = 0.01 meter 321 centimeters = 321×0.01 meters = 3.21 meters 3.21 < 32.1 So, 321 centimeters < 32.1 meters
Convert Units of Length – Page No. 319
Question 1. 42 ft = ? yd _______ yd
Answer: 14yd
Explanation: 42 ft= ?yd 3 feet = 1 yard 1 feet = 1/3 yard So, 42 feet = 42/3 = 14 yard So, 42 feet = 14 yards
Question 2. 2,350 m = ? km _______ km
Answer: 2.350 km
Explanation: 2,350 m = ? km 1 kilometer = 1000 meters 1 meter = 1/1000 kilometers Then, 2350 meters = 2350/1000 kilometers 2350 meters = 2.350 kilometers
Question 3. 18 ft = ? in. _______ inches
Answer: 216 inches
Explanation: 18 ft= ? in 1 foot = 12 inches 18 feet = 12×18 = 216 inches 18 feet = 216 inches
Question 4. 289 m = ? dm _______ dm
Answer: 2890 dm
Explanation: 289 m = ?dm 10 decimeters = 1 meter 289 meters = 289×10 decimeters So, 289 meters = 2890 decimeters
Question 5. 5 mi = ? yd _______ yd
Answer: 8,800 yd
Explanation: 1. 5 mi = ? yd 1 mile = 1760 yards 5 miles = 5×1760 = 8800 yards 5 mi = 8,800 yards
Question 6. 35 mm = ? cm _______ cm
Answer: 3.5 cm
Explanation: 35 mm = ? cm 1000 millimeters = 1 meter 100 centimeters = 1 meter So, 1000 millimeters = 100 centimeters 1 millimeter = 100/1000 centimeters Then, 35 millimeters = 35×100/1000 centimeters = 3.5 centimeters 35 millimeters = 3.5 centimeters
Compare. Write <, >, or =.
Question 7. 1.9 dm _______ 1,900 mm
Answer: 1.9 dm < 1,900 mm
Explanation: 1.9 dm _______ 1,900 mm 10 decimeters = 1 meter 1000 millimeters = 1 meter So, 10 decimeters = 1000 millimeters 1 decimeter = 100 millimeters 1.9 decimeters = 1.9 x 100 = 190 millimeters So, 1.9 decimeters = 190 millimeters So, 1.9 dm < 1900 mm
Question 8. 12 ft _______ 4 yd
Answer: 12 ft = 4 yd
Explanation: 12 ft _______ 4 yd 3 feet = 1 yard 3×4 feet = 12 feet = 1×4 = 4 yard So, 12 feet = 4 yards
Question 9. 56 cm _______ 56,000 km
Answer: 56 cm < 56,000 km
Explanation: 56 cm _______ 56,000 km 100 centimeters = 1 meter 1 kilometer = 1000 meters 0.01 kilometer = 1 meter So, 100 centimeters = 0.01 kilometers 1 centimeter = 0.01/100 kilometers 56 centimeters = 56 x 0.01/100 kilometers =0.0056 kilometers So, 56 cm < 56,000 km
Question 10. 98 in. _______ 8 ft
Answer: 98 in. > 8 ft
Explanation: 98 in. _______ 8 ft 1 foot = 12 inches 8 feet = 8×12 = 96 inches So, 98 in > 8 feet
Question 11. 64 cm _______ 630 mm
Answer: 64 cm > 630 mm
Explanation: 64 cm _______ 630 mm 1000 millimeters = 1 meter 100 centimeters = 1 meter So, 100 centimeters = 1000 millimeters 1 centimeter = 10 millimeters so, 64 centimeters = 64×10 millimeters = 640 millimeters then, 64 cm > 630 mm
Question 12. 2 mi _______ 10,560 ft
Answer: 2 mi = 10,560 ft
Explanation: 1 mi _______ 10,560 ft 1 mile = 5280 feet so, 2 miles = 2×5280 = 10560 feet then, 2 miles = 10,560 feet
Question 13. The giant swallowtail is the largest butterfly in the United States. Its wingspan can be as large as 16 centimeters. What is the maximum wingspan in millimeters? _______ mm
Answer: 160 mm
Explanation: The giant swallowtail is the largest butterfly in the United States. Its wingspan can be as large as 16 centimeters. 100 centimeters = 1 meter 1000 millimeters = 1 meter So, 100 centimeters = 1000 millimeters 1 centimeters = 10 millimeters then 16 centimeters = 16×10 millimeters = 160 millimeters So, giant swallowtail wingspan is 160 millimeters large
Question 14. The 102nd floor of the Sears Tower in Chicago is the highest occupied floor. It is 1,431 feet above the ground. How many yards above the ground is the 102nd floor? _______ yd
Answer: 477 yd
Explanation: The 102nd floor of the Sears Tower in Chicago is the highest occupied floor. It is 1,431 feet above the ground. 3 feet = 1 yard 1 feet = 1/3 yard Then, 1431 feet = 1431/3 yard = 477 yards So, the height of the 102nd floor from the ground = 477 yards
Question 15. Explain why units can be simplified first when measurements are multiplied. Type below: ____________
Answer: Units can be simplified first, because if (60 min)/(1 hr) = 1, then I can multiply any measurement by that fraction and not change its value.
Lesson Check – Page No. 320
Question 1. Justin rides his bicycle 2.5 kilometers to school. Luke walks 1,950 meters to school. How much farther does Justin ride to school than Luke walks to school? _______ meters
Answer: 550 meters
Explanation: Justin rides his bicycle 2.5 kilometers to school. Luke walks 1,950 meters to school. 1 kilometer = 1000 meters Then, 2.5 kilometers = 2.5 x 1000 = 2500 meters So, Justin rides his bicycle 2500 meters and Luke walks 1950 meters 2500 – 1950 = 550 meters So, Justin rides more 550 meters than Luke to school
Question 2. The length of a room is 10 \(\frac{1}{2}\) feet. What is the length of the room in inches? _______ inches
Answer: 126 inches
Explanation: 1 feet = 12 inches 10 1/2 feet = ? 10 1/2 = 21/2 21/2 × 12 = 21 × 6 = 126 126 inches
Spiral Review
Answer: 4 miles
Explanation: Each unit on the map represents 1 mile The distance between the campground and the waterfall is 4 units that is 4 miles
Question 4. On a field trip, 2 vans can carry 32 students. How many students can go on a field trip when there are 6 vans? _______ students
Answer: 96 students
Explanation: On a field trip, 2 vans can carry 32 students So, 1 van can carry the students = 32/2 = 16 students Then, students can go in 6 vans = 6×16 = 96 students
Question 5. According to a 2008 survey, \(\frac{29}{50}\) of all teens have sent at least one text message in their lives. What percent of teens have sent a text message? _______ %
Answer: 58%
Explanation: From the given information According to a 2008 survey 29/50 of all teens have sent at least one text message in their lives Percent of teens have sent a text message = 29/50 x 100 = 58% So, 58% of teens have sent text messages
Question 6. Of the students in Ms. Danver’s class, 6 walk to school. This represents 30% of her students. How many students are in Ms. Danver’s class? _______ students
Answer: 20 students
Explanation: Of the students in Ms. Danver’s class, 6 walk to school It represents 30% of her students That is 30% = 6 students Then 100% = (100×6)/30 = 20 Total number of students in Ms. Danver’s class = 20 students
Share and Show – Page No. 323
Question 1. 5 quarts = ? cups _______ cups
Answer: 20 cups
Explanation: 5 quarts = ? cups 4cups = 1 quart So, 5 quarts = 5×4 = 20 cups 5 quarts = 20 cups
Question 2. 6.7 liters = ? hectoliters _______ hectoliters
Answer: 0.067 hectoliters
Explanation: 1.7 liters = ? hectoliters 1 hectoliter= 100 liters 1 liter = 1/100 hectoliters 6.7 liters = 6.7/100 hectoliters = 0.067 hectoliters
Question 3. 5.3 kL = ? L _______ L
Answer: 5300 L
Explanation: 5.3 kL= ? L 1 Kiloliter = 1000 liters Then, 5.3 kiloliters = 5.3 x 1000 = 5300 liters So, 5.3 kL = 5300 L
Question 4. 36 qt = ? gal _______ gal
Answer: 9 gal
Explanation: 36 qt = ? gal 4 quarts = 1 gallon So, 36 qts = 9×4 quarts = 9×1 gallons So, 36 qt = 9 gallons
Question 5. 5,000 mL = ? cL _______ cL
Answer: 500 cL
Explanation: 5,000 mL = ?cL 1000 milliliters = 1 liter 100 centiliters = 1 liter So, 1000 milliliters = 100 centiliters Then, 5000 milliliters = 5×100 centiliters = 500 centiliters 5000 milliliters = 500 centiliters
Question 6. It takes 41 gallons of water for a washing machine to wash a load of laundry. How many quarts of water does it take to wash one load? _______ quarts
Answer: 164 quarts
Explanation: It takes 41 gallons of water for a washing machine to wash a load of laundry. 41 gallons of water is required for a washing machine to wash a load of laundry 1 gallon = 4 quarts Then, 41 gallons = 41×4 quarts = 164 quarts 164 quarts of water us required for a washing machine to wash a load of laundry
Question 7. Sam squeezed 237 milliliters of juice from 4 oranges. How many liters of juice did Sam squeeze? _______ L
Answer: 0.237 L
Explanation: Sam squeezed 237 milliliters of juice from 4 oranges 1000 liliters = 1 liter 1 milliliter = 1/1000 liter 237 milliliters = 237/1000 liters 237 milliliters = 0.237 liters
Question 8. Reason Quantitatively A bottle contains 3.78 liters of water. Without calculating, determine whether there are more or less than 3.78 deciliters of water in the bottle. Explain your reasoning Type below: ____________
Answer: Reason Quantitatively A bottle contains 3.78 liters of water 1 liter = 10 deciliters Then 3.78 liters = 3.78×10 = 37.8 deciliters So, bottle contains more than 3.78 deciliters of water
Question 9. Tonya has a 1-quart, a 2-quart, and a 3-quart bowl. A recipe asks for 16 ounces of milk. If Tonya is going to triple the recipe, what is the smallest bowl that will hold the milk? The _______ bowl
Answer: The 3 quarts bowl
Explanation: Tonya has a 1-quart, a 2-quart, and a 3-quart bowl A recipe asks for 16 ounces of milk If Tonya triples the recipe, then 1 quart = 3, 2 quart = 6, 3 quart = 9 The smallest bowl is 3 quarts
Question 10. 700,000 L _______ 70 kL
Answer: 700,000 L > 70 kL
Explanation: 700,000 L _______ 70 kL 1 kiloliter = 1000 liters Then, 70 kiloliters = 70×1000 liters = 70,000 liters So, 700,000 liters > 70 kiloliters
Question 11. 6 gal _______ 30 qt
Answer: 6 gal < 30 qt
Explanation: 6 gal _______ 30 qt 4 quarts = 1 gallon So, 6 gallons = 6×4 = 24 quarts So, 6 gallons < 30 quarts
Question 12. 54 kL _______ 540,000 dL
Answer: 54 kL = 540,000 dL
Explanation: 54 kL _______ 540,000 dL 1 kiloliter = 1000 liters 1 liter = 10 deciliters Then, 1000 liters = 10×1000 = 10,000 deciliters So, 1 kiloliter = 10,000 deciliters Then, 54 kiloliters = 54×10,000 = 540,000 deciliters So, 54 kL = 540,000 dL
Question 13. 10 pt _______ 5 qt
Answer: 10 pt = 5 qt
Explanation: 10 pt _______ 5 qt 1 pints = 1 quart then, 10 pints = 2×5 pints = 1×5 quart = 5 quarts So, 10 pints = 5 quarts
Question 14. 500 mL _______ 50 L
Answer: 500 mL < 50 L
Explanation: 500 mL _______ 50 L 1000 milliliters = 1 liter Then, 1000/2 milliliters = 500 milliliters = ½ liters= 0.5 liters So, 500 mL < 50 L
Question 15. 14 c _______ 4 qt
Answer: 14 c < 4 qt
Explanation:
14 c _______ 4 qt 4 cups = 1 quart 1 cup = ¼ quart Then, 14 cups = 14/4 quarts = 3.5 quarts So, 14 cups < 4 quarts
Unlock the Problem – Page No. 324
Question 16. Jeffrey is loading cases of bottled water onto a freight elevator. There are 24 one-pint bottles in each case. The maximum weight that the elevator can carry is 1,000 pounds. If 1 gallon of water weighs 8.35 pounds, what is the maximum number of full cases Jeffrey can load onto the elevator? a. What do you need to find? Type below: ____________
Answer: the maximum number of full cases Jeffrey can load onto the elevator
Question 16. b. How can you find the weight of 1 case of bottled water? What is the weight? Type below: ____________
Answer: Using one-pint bottles and 1 gallon of water weighs 8.35 pounds information
Question 16. c. How can you find the number of cases that Jeffrey can load onto the elevator? Type below: ____________
Answer: 1 US liquid pint is equivalent to 0.125 US liquid gallons. So, 24 one-pint bottles is equivalent to (24 × 0.125) =3 gallons. Therefore, one full case of bottled water is equal to 3 gallons. Now, 1 gallon is equal to 8.35 pounds And hence, 3 gallons is equal to (8.35 × 3) = 25.05 pounds.
Question 16. d. What is the maximum number of full cases Jeffrey can load onto the elevator? _______ cases
Answer: 39 cases
Explanation: 1 US liquid pint is equivalent to 0.125 US liquid gallons. So, 24 one-pint bottles is equivalent to (24 × 0.125) =3 gallons. Therefore, one full case of bottled water is equal to 3 gallons. Now, 1 gallon is equal to 8.35 pounds And hence, 3 gallons is equal to (8.35 × 3) = 25.05 pounds. If the maximum weight that the elevator can carry is 1000 pounds, then the maximum number of cases of bottled water that the elevator can carry is ≈ 39 We can not take the number as 40, because then the total weight will become more than 1000 pounds which is not allowed.
Question 17. Monica put 1 liter, 1 deciliter, 1 centiliter, and 1 milliliter of water into a bowl. How many milliliters of water did she put in the bowl? _______ milliliters
Answer: 1111 milliliters
Explanation: Monica put 1 liter, 1 deciliter, 1 centiliter, and 1 milliliter of water into a bowl 1 liter = 1000 milliliters 1 liter = 10 deciliters so, 10 deciliters = 1000 milliliters then, 1 deciliter = 100 milliliters 1 liter = 100 centiliters So, 100 centiliters = 1000 milliliters Then, 1 centiliter = 10 milliliters 1 liter + 1 deciliter + 1 centiliter + 1 milliliter = 1000 milliliters + 100 milliliters + 10 milliliters + 1 milliliter = 1111 milliliters Monica filled the bowl with 1111 milliliters of water
Question 18. Select the conversions that are equivalent to 235 liters. Mark all that apply. Options: a. 235,000 milliliters b. 0.235 milliliters c. 235,000 kiloliters d. 0.235 kiloliters
Answer: a. 235,000 milliliters
Explanation: a. 235,000 milliliters 1000 milliliters = 1 liter Then, 235×1000 milliliters = 1×235 liters = 235 liters So, 235,000 milliliters are equivalent to 235 liters
Convert Units of Capacity – Page No. 325
Question 1. 7 gallons = ? quarts _______ quarts
Answer: 28 quarts
Explanation: 6 gallons = ? quarts 4 quarts = 1 gallon then, 7 gallons = 4×7 = 28 quarts
Question 2. 5.1 liters = ? kiloliters _______ kiloliters
Answer: 0.0051 kiloliters
Explanation: 5.1 liters = ? kiloliters 1 kiloliter = 1000 liters So, 1 liter = 1/1000 kiloliter Then, 5.1 liters = 5.1/1000 kiloliters 5.1 liters = 0.0051 kiloliters
Question 3. 20 qt = ? gal _______ gal
Answer: 5 gal
Explanation: 20 t = ? gal 4 quarts = 1 gallon Then, 4×5 quarts = 1×5 gallons That is 20 quarts = 5 gallons
Question 4. 40 L = ? mL _______ mL
Answer: 40,000 mL
Explanation: 40 L = ? mL 1000 milliliters = 1 liter Then, 40 liters = 40×1000 milliliters = 40,000 milliliters 40 L = 40,000 mL
Question 5. 33 pt = ? qt ? pt _______ qt _______ pt
Answer: 33/2 quarts = 16.5 quarts
Explanation: 33 pt= ?qt ? pt 1 pints = 1 quart 1 pint = ½ quart then, 33 pint = 33/2 quarts = 16.5 quarts
Question 6. 29 cL = ? daL _______ daL
Answer: 0.029 daL
Explanation: 29 cL = ? daL 100 centiliters = 1 liter 1 dekaliter = 10 liters So, 1 liter = 1/10 dekaliters Then, 100 centiliters = 1/10 dekaliters 1 centiliter = 1/1000 dekaliters then, 29 centiliters = 29/1000 dekaliters = 0.029 dekaliters 29 cL = 0.029 daL
Question 7. 7.7 kL = ? cL _______ cL
Answer: 7,70,000 cL
Explanation: 6.7 kL = ? cL 1 kiloliter = 1000 liters 100 centiliters = 1 liter So, 1000 liters = 100×1000 centiliters = 1,00,000 centiliters Then, 1 kiloliter = 1,00,000 centiliters Then, 7.7 kiloliters = 7.7 x 1,00,000 centiliters = 7,70,000 centiliters
Question 8. 24 fl oz = ? pt ? c _______ pt _______ c
Answer: 3/2 pt and 3 cups
Explanation: 24 floz= ?pt ? c 6 fluids ounces = 1 cup then, 24 fluid ounces = 8×3 = 1×3 cups = 3 cups 1 cups = 1 pint then, 1 cup = ½ pint then, 3 cups = 3/2 pint so, 24 fluids ounces = 3/2 pint and 3 cups
Problem Solving
Question 9. A bottle contains 3.5 liters of water. A second bottle contains 3,750 milliliters of water. How many more milliliters are in the larger bottle than in the smaller bottle? _______ mL
Answer: 250 mL
Explanation: A bottle contains 3.5 liters of water. A second bottle contains 3,750 milliliters of water. A bottle contains 3.5 liters of water A second bottle contains 3,750 milliliters of water 1000 milliliters = 1 liter Then, 3.5 liters = 3.5×1000 = 3500 milliliters So, 3750 – 3500 = 250 milliliters 250 milliliters of water is more than in the larger bottle than the smaller bottle
Question 10. Arnie’s car used 100 cups of gasoline during a drive. He paid $3.12 per gallon for gas. How much did the gas cost? $ _______
Answer: $19.5
Explanation: Arnie’s car used 100 cups of gasoline during a drive. He paid $3.12 per gallon for gas. Arnie’s car used 100 cups of gasoline during a drive He paid $3.12 per gallon for gas 1 gallon = 4 quarts 1 quart = 4 cups then, 4 quarts = 4×4 cups = 16 cups So, 1 gallon = 16 cups Then, 1 cup = 1/16 gallons Then, 100 cups = 100/16 gallons = 6.25 gallons Total gas cost = $3.12 x 6.25 = $19.5
Question 11. Explain how units of length and capacity are similar in the metric system. Type below: ____________
Answer: In the metric system, The unit of length is a meter (m) and the unit of capacity is the liter (L)
Lesson Check – Page No. 326
Question 1. Gina filled a tub with 25 quarts of water. What is this amount in gallons and quarts? _______ gallons _______ quart
Answer: 6 gallons and 1 quart
Explanation: Gina filled a tub with 25 quarts of water 4quarts = 1 gallon 1 quart = ¼ gallon 25 quarts = 25/4 gallon = 6 gallons and 1 quart Gina filled a tub with 6 gallons and 1 quart
Question 2. Four horses are pulling a wagon. Each horse drinks 45,000 milliliters of water each day. How many liters of water will the horses drink in 5 days? _______ liters
Answer: 900 liters
Explanation: Four horses are pulling a wagon Each horse drinks 45,000 milliliters of water each day Then, four horses drinks 4×45,000 milliliters = 1,80,000 1000 milliliters = 1 liter Then, 180×1000 = 1,80,000 milliliters = 180 liters 180 x 5 = 900 liters Horses drink 900 liters of water in 5 days
Answer: 7 kilometers
Explanation: The map shows Henry’s town. Each unit represents 1 kilometer. After school, Henry walks to the library. Each unit represents 1 kilometer After school, Henry walks to the library Distance between school and library = 7 kilometers So, henry walks 7 kilometers from school to library
Question 4. An elevator travels 117 feet in 6.5 seconds. What is the elevator’s speed as a unit rate? _______ feet per second
Answer: 18 feet per second
Explanation: An elevator travels 117 feet in 6.5 seconds. The elevator’s speed as a unit rate = 117/6.5 = 18 feet per second
Question 5. Julie’s MP3 player contains 860 songs. If 20% of the songs are rap songs and 15% of the songs are R&B songs, how many of the songs are other types of songs? _______ songs
Answer: 559 songs
Explanation: Julie’s MP3 player contains 860 songs 20% of the songs are rap songs = 860×20/100 = 172 15% of the songs are R & B songs = 860×15/100 = 129 Other types of songs = 860 – 172-129 = 559
Question 6. How many kilometers are equivalent to 3,570 meters? _______ kilometers
Answer: 3.57 kilometers
Explanation: 1 kilometer = 1000 meters then,1 meter = 1/1000 kilometer So, 3570 meters = 3570/1000 kilometer 3570 meters = 3.57 kilometers
Share and Show – Page No. 329
Question 1. 9 pounds = ? ounces _______ ounces
Answer: 144 ounces
Explanation: 6 pounds = ? ounces 1 pound = 16 ounces then, 9 pounds = 9×16 ounces = 144 ounces
Question 2. 3.77 grams = ? dekagram _______ dekagram
Answer: 0.377 dekagram
Explanation: 3.77 grams = ? dekagram 1 dekagram = 10 grams 1 gram = 1/10 dekagram Then, 3.77 grams = 3.77/10 dekagram = 0.377 dekagram So, 3.77 grams = 0.377 dekagram
Question 3. Amanda’s computer weighs 56 ounces. How many pounds does it weigh? _______ pounds
Answer: 3.5 pounds
Explanation: Amanda’s computer weighs 56 ounces 1 pound = 16 ounces then, 1 ounce = 1/16 pound So, 56 ounces = 56/16 pounds = 3.5 pounds
Question 4. A honeybee can carry 40 mg of nectar. How many grams of nectar can a honeybee carry? _______ grams
Answer: 0.04 grams
Explanation: A honeybee can carry 40 mg of nectar. 1000 milligrams = 1 gram 1 milligram = 1/1000 grams Then, 40 milligrams = 40/1000 grams = 0.04 grams So, the honeybee can carry 0.04 grams of nectar
Question 5. 4 lb = ? oz _______ oz
Answer: 64 oz
Explanation: 4lb = ?oz 1 pound (lb) = 16 ounces then, 4 pounds = 4×16 ounces = 64 ounces
Question 6. 7.13 g = ? cg _______ cg
Answer: 713 cg
Explanation: 7.13g = ? cg 100 centigrams = 1 gram Then, 7.13 grams = 100×7.13 = 713 centigrams So, 7.13 grams = 713 centigrams
Question 7. 3 T = ? lb _______ lb
Answer: 6000 lb
Explanation: 3T = ?lb 1 ton = 2000 pounds (lb) then, 3 tons = 3×2000 = 6000 pounds (lb)
Question 8. The African Goliath frog can weigh up to 7 pounds. How many ounces can the Goliath frog weigh? _______ ounces
Answer: 112 ounces
Explanation: The African Goliath frog can weigh up to 7 pounds. 1 pound = 16 ounces 7 pounds = 7×16 = 112 pounds So, the goliath frog can weigh up to 112 pounds
Question 9. The mass of a standard hockey puck must be at least 156 grams. What is the minimum mass of 8 hockey pucks in kilograms? _______ kg
Answer: 1.248 kg
Explanation: The mass of a standard hockey puck must be at least 156 grams. 1 kilogram = 1000 grams 1 gram = 1/1000 kilogram then, 156 grams = 156/1000 kilograms = 0.156 kilograms mass of a hockey puck is 0.156 kilograms then, the mass of 8 hockey pucks is 8×0.156 = 1.248 kilograms
Question 10. 250 lb _______ 0.25 T
Answer: 250 lb < 0.25 T
Explanation: 250 lb_______ 0.25 T 1 ton = 2000 pounds(lb) then, 0.25 tons =0.25×2000 = 500 pounds = 500lb So, 250 lb < 0.25 T
Question 11. 65.3 hg _______ 653 dag
Answer: 65.3 hg = 653 dag
Explanation: 65.3 hg _______ 653 dag 1 hectogram = 100 grams Then, 65.3 hectograms = 65.3×100 = 6530 grams 1 dekagram = 10 grams then, 653 dekagram = 6530 grams So, 65.3 hectogram = 653 dekagram
Question 12. 5 T _______ 5,000 lb
Answer: 5 T > 5,000 lb
Explanation: 5 T _______ 5,000 lb 1 ton = 2000 pounds (lb) 5 tons = 5×2000 lb = 10,000 lb Then, 5 T > 5000 lb
Question 13. Masses of precious stones are measured in carats, where 1 carat = 200 milligrams. What is the mass of a 50-dg diamond in carats? _______ carats
Answer: 25 carats
Explanation: Masses of precious stones are measured in carats, where 1 carat = 200 milligrams. 1 carat = 200 milligrams 6 decigrams = 1 gram 1000 milligrams = 1 gram So, 10 decigrams = 1000 milligrams Then, 1 decigram = 100 milligram 2 decigrams = 200 milligrams = 1 carat then, 50 decigrams = 2×25 decigrams = 25×200 milligrams = 25 carats
Problem Solving + Applications – Page No. 330
Question 14. Express the weight range for bowling balls in pounds. _______ lb
Answer: 16 lb
Explanation: Weight range for bowling balls = 160 to 256 ounces 1 pound = 16 ounces So, 1 ounce = 1/16 pounds Then, 160 ounces = 160/16 pounds = 10 pounds 256 ounces = 256/16 pounds = 16 pounds So, the weight range for bowling balls is 10 to 16 pounds
Question 15. How many more pounds does the heaviest soccer ball weigh than the heaviest baseball? Round your answer to the nearest hundredth. _______ lb
Answer: 0.68 lb
Explanation: Heaviest soccer ball weight = 16 ounces 1 pound = 16 ounces Heaviest baseball weight = 5.25 ounces 1 pound = 16 ounces 1 ounce = 1/16 pounds then, 5.25 ounces = 5.25/16 = 0.32 pounds difference between soccer ball and baseball weight = 1 – 0.32 = 0.68 pounds So, the soccer ball weight is 0.68 pounds more than the weight of the baseball.
Question 16. A manufacturer produces 3 tons of baseballs per day and packs them in cartons of 24 baseballs each. If all of the balls are the minimum allowable weight, how many cartons of balls does the company produce each day? _______ cartons
Answer: 800 cartons
Explanation: 3 tons = 6000 lbs. Base ball = 5 ounces 16 ounces in 1 pound 6000 × 16 = 96,000 96,000/5 = 19,200 19,200/24 = 800
Question 17. Communicate Explain how you could use mental math to estimate the number of soccer balls it would take to produce a total weight of 1 ton. Type below: ____________
Answer: Soccer balls range 14 to 16 ounces 1 ton = 2000 pounds then, 1 pound = 1/2000 tons 1 pound = 16 ounces So, 16 ounces = 1/2000 tons = 0.0005 tons 1 ounce = 1/32000 tons then, 14 ounces = 14/32000 tons =0.0004375 tons So, the range of soccer balls is 0.0005 to 0.0004375 tons
Question 18. The Wilson family’s newborn baby weighs 84 ounces. Choose the numbers to show the baby’s weight in pounds and ounces. _______ pounds and _______ ounces
Answer: 5 pounds and 4 ounces
Explanation: The Wilson family’s newborn baby weighs 84 ounces 1 pound = 16 ounces then, 1 ounce = 1/16 pounds So, 84 ounces = 84/16 pounds = 5 pounds and 4 ounces
Convert Units of Weight and Mass – Page No. 331
Question 1. 5 pounds = ? ounces _______ ounces
Answer: 80 ounces
Explanation: 5 pounds = ? ounces 1 pound = 16 ounces Then, 5 pounds = 5×16 = 80 ounces So, 5 pounds = 80 ounces
Question 2. 2.36 grams = ? hectograms _______ hectograms
Answer: 0.0236 hectograms
Explanation: 1.36 grams = ? hectograms 1 hectogram = 100 grams 1 gram = 1/100 hectograms then, 2.36 grams = 2.36/100 hectograms = 0.0236 hectograms So, 2.36 grams = 0.0236 hectograms
Question 3. 30 g = ? dg _______ dg
Answer: 300 dg
Explanation: 29 g = ? dg 10 decigrams = 1 gram then, 30 grams = 30×10 decigrams = 300 decigrams 30 grams = 300 decigrams
Question 4. 17.2 hg = ? g _______ g
Answer: 1720 g
Explanation: 17.2 hg = ? g 1 hectogram = 100 grams Then, 17.2 hectograms = 17.2×100 = 1720 grams So, 17.2 hectograms = 1720 grams
Question 5. 400 lb = ? T _______ T
Answer: 0.2 T
Explanation: 1. 400 lb = ? T 1 ton = 2000 pounds (lb) 400 lb = 2000/5 pounds (lb) = 1/5 tons So, 400 lb = 0.2 tons
Question 6. 38,600 mg = ? dag _______ dag
Answer: 3.86 dag
Explanation: 38,600 mg = ? dag 1000 milligrams = 1 gram 1 dekagram = 10 grams So, 1 gram = 1/10 dekagram Then, 1000 milligrams = 1/10 dekagrams 1 milligram = 1/10,000 dekagrams So, 38,600 milligrams = 38,600/10,000 = 3.86 dekagrams 38,600 milligrams = 3.86 dekagrams
Question 7. 87 oz = ? lb ? oz _______ pounds _______ ounces
Answer: 5 pounds and 7 ounces
Explanation: 87 oz = ? lb ? oz 1 pound = 16 ounces 1 ounce = 1/16 pounds then, 87 ounces = 87/16 pounds 87 ounces = 5 pounds and 7 ounces
Question 8. 0.65 T = ? lb _______ lb
Answer: 1300 lb
Explanation: 0.65 T = ?lb 1 ton = 2000 pounds Then, 0.65 tons = 0.65×2000 = 1300 pounds 0.65 T = 1300 lb
Question 9. Maggie bought 52 ounces of swordfish selling for $6.92 per pound. What was the total cost? $ _______
Answer: $22.49
Explanation: Maggie bought 52 ounces of swordfish selling for $6.92 per pound. Maggie bought 52 ounces of swordfish selling for $6.92 per pound 1 pound = 16 ounces 1 ounce = 1/16 pounds then, 52 ounces = 52/16 pounds = 3.25 pounds 1 pound cost = $6.92 then, 3.25 pounds cost = $6.92 x 3.25 = $22.49 So, the cost for swordfish is $22.49
Question 10. Three bunches of grapes have masses of 1,000 centigrams, 1,000 decigrams, and 1,000 grams, respectively. What is the total combined mass of the grapes in kilograms? _______ kg
Answer: 1.11 kg
Explanation: Three bunches of grapes have masses of 1,000 centigrams, 1,000 decigrams, and 1,000 grams, respectively. Three bunches of grapes have masses of 1,000 centigrams, 1,000 decigrams, and 1,000 grams 100 centigrams = 1 gram then, 1000 centigrams = 10×100 centigrams = 10 grams 1 kilogram = 1000 grams So, 1 gram = 1/1000 kilograms Then, 10 grams = 10/1000 = 1/100 kilograms = 0.01 kilograms 10 decigrams = 1 gram then, 100×10 decigrams = 100×1 gram = 100 grams 1000 grams = 1 kilogram Then, 100 grams = 1/10 kilograms = 0.1 kilograms 1000 grams = 1 kilogram Total weight of the grapes = 1 + 0.1 + 0.01 = 1.11 kilograms
Question 11. Explain how you would find the number of ounces in 0.25T. Type below: ____________
Answer: number of ounces in 0.25T 1 ton = 2000 pounds then, 1 pound = 1/2000 tons 1 pound = 16 ounces so, 16 ounces = 1/2000 tons then, 1 ton = 16×2000 ounces = 32000 ounces So, 0.25 tons = 0.25×32000 ounces = 8000 ounces 8000 ounces = 0.25 T
Lesson Check – Page No. 332
Question 1. The mass of Denise’s rock sample is 684 grams. The mass of Pauline’s rock sample is 29,510 centigrams. How much greater is the mass of Denise’s sample than Pauline’s sample? _______ centigrams
Answer: 38900 centigrams
Explanation: The mass of Denise’s rock sample is 684 grams The mass of Pauline’s rock sample is 29,510 centigrams 100 centigrams = 1 gram 1 centigram = 1/100 gram then, 29,510 centigrams = 29,510/100 grams = 295.1 grams So, the mass of Pauline’s rock sample is 295.1 grams By comparing Denise’s rock sample with Pauline’s rock sample 684 – 295 = 389 The mass of Denise’s rock sample is 389 grams more than the mass of Pauline’s rock sample 389 grams = 38900 centigrams
Question 2. A sign at the entrance to a bridge reads: Maximum allowable weight 2.25 tons. Jason’s truck weighs 2,150 pounds. How much additional weight can he carry? _______ pounds
Answer: 2,350 pounds
Explanation: A sign at the entrance to a bridge reads: Maximum allowable weight 2.25 tons Jason’s truck weighs 2,150 pounds 1 ton = 2000 pounds then, 2.25 tons = 2.25×2000 = 4500 pounds So, maximum allowable weight = 4500 pounds 4500 – 2150 = 2350 So, Jason can carry an additionally 2350 pounds’ weight
Question 3. There are 23 students in a math class. Twelve of them are boys. What is the ratio of girls to total number of students? Type below: ____________
Answer: 11 : 23
Explanation: There are 23 students in a math class. Twelve of them are boys. Number of students in a math class = 23 Number of boys in a class = 12 Number of girls in a class = 23-12 = 11 Then, the ratio of girls to the total number of students = 11/23
Question 4. Miguel hiked 3 miles in 54 minutes. At this rate, how long will it take him to hike 5 miles? _______ minutes
Answer: 90 minutes
Explanation: Miguel hiked 3 miles in 54 minutes. Then, time for 5 miles = 5×54/3 = 90 minutes So, Miguel hikes 5 miles in 90 minutes
Question 5. Marco borrowed $150 from his brother. He has paid back 30% so far. How much money does Marco still owe his brother? $ _______
Answer: $60
Explanation: Marco borrowed $150 from his brother He has paid back 30% of amount = 30/100 (150) = $45 Remaining amount = 150 -45 = 60 So, still $60 amount Marco need to give his brother
Question 6. How many milliliters are equivalent to 2.7 liters? _______ milliliters
Answer: 2,700 milliliters
Explanation: 2.7 liters 1000 milliliters = 1 liter Then, 2.7 liters = 2.7 x 1000 = 2700 milliliters So, 2,700 milliliters are equivalent to 2.7 liters
Mid-Chapter Checkpoint – Vocabulary – Page No. 333
Question 1. A _____ is a rate in which the two quantities are equal, but use different units. Type below: ____________
Answer: Conversion factor
Question 2. _____ is the amount a container can hold. Type below: ____________
Answer: Capacity
Concepts and Skills
Convert units to solve.
Question 3. A professional football field is 160 feet wide. What is the width of the field in yards? _____ \(\frac{□}{□}\) yd
Answer: 53\(\frac{1}{3}\) yd
Explanation: A professional football field is 160 feet wide 3feet = 1 yard Then, 160 feet = 160/3 = 53.33 So, the width of football field is 53.33 yards 160/3 = 53 1/3
Question 4. Julia drinks 8 cups of water per day. How many quarts of water does she drink per day? _____ quarts
Answer: 2 quarts
Explanation: Julia drinks 8 cups of water per day. 4 cups = 1 quart Then, 8 cups = 8/4 = 2 quarts So, Julia drinks 2 quarts of water per day
Question 5. The mass of Hinto’s math book is 4,458 grams. What is the mass of 4 math books in kilograms? _____ kilograms
Answer: 17.832 kilograms
Explanation: The mass of Hinto’s math book is 4,458 grams 1kilogram = 1000 grams Then, 4,458 grams = 4,458/1000 = 4.458 kilograms Then, the mass of 4 math books = 4×4.458 = 17.832 kilograms The mass of 4 math books is 17.832 kilograms
Question 6. Turning off the water while brushing your teeth saves 379 centiliters of water. How many liters of water can you save if you turn off the water the next 3 times you brush your teeth? _____ liters
Answer: 11.37 liters
Explanation: Turning off the water while brushing your teeth saves 379 centiliters of water 100centiliters = 1 liter Then, 379 centiliters = 379/100 = 3.79 liters if you turn off the water the next 3 times = 3×3.79 liters = 11.37 liters So, you can save 11.37 liters of water when you turn off the water for 3 times
Question 7. 34.2 mm = ? cm _____ cm
Answer: 3.42 cm
Explanation: 34.2 mm = ? cm 1000 millimeters = 1 meter 100centimeters = 1 meter so, 1000 millimeters = 100 centimeters then, 10 millimeters = 1 centimeter then, 34.2 millimeters = 34.2/10 = 3.42 centimeters So, 34.2 mm = 3.42 cm
Question 8. 42 in. = ? ft _____ \(\frac{□}{□}\) ft
Answer: 3\(\frac{1}{2}\) ft
Explanation: 41 in. = ? ft 12 inches = 1 foot then, 42 inches = 42/12 = 3.5 feet So, 42 in = 3.5 ft 42/12 = 3 1/2
Question 9. 1.4 km = ? hm _____ hm
Answer: 140 hm
Explanation: 1.4 km = ? hm 1 kilometer = 1000 meters 1 hectometer = 100 meters So, 1 meter = 0.001 kilometers 1 meter = 0.01 hectometers Now, 0.001 kilometer = 0.01 hectometer That is 0.1 kilometer = 1 hectometer Then, 1.4 kilometer = 1.4/0.1 = 140 hectometers So, 1.4 km = 140 hm
Question 10. 4 gal = ? qt _____ qt
Answer: 16 qt
Explanation: 4gal = ?qt 1gallon = 4 quarts Then, 4 gallons = 4×4 = 16 quarts So, 4 gal = 16 qt
Question 11. 53 dL = ? daL _____ daL
Answer: 0.53 daL
Explanation: 53 dL = ? daL 10deciliters = 1 liter 1 dekaliter = 10 liters that is 0.1 dekaliters = 1 liter So, 10 dL = 0.1 daL Then, 53 dL = 53×0.1/10 =0.53 daL So, 53 dL = 0.53 daL
Question 12. 28 c = ? pt _____ pt
Answer: 14 pt
Explanation: 28 c = ?pt 1 cups = 1pint then, 28 cups = 28/2 = 14 pints So, 28 c = 14 pt
Page No. 334
Question 13. Trenton’s laptop is 32 centimeters wide. What is the width of the laptop in decimeters? _____ dm
Answer: 3.2 dm
Explanation: Trenton’s laptop is 32 centimeters wide. 100 centimeters = 1 meter 10decimeters = 1 meter So, 100 centimeters = 10 decimeters Then, 32 centimeters = 32×10/100 = 3.2 decimeters So, the width of the laptop is 3.2 decimeters
Question 14. A truck is carrying 8 cars weighing an average of 4,500 pounds each. What is the total weight in tons of the cars on the truck? _____ tons
Answer: 18 tons
Explanation: A truck is carrying 8 cars weighing an average of 4,500 pounds each. So, total weight = 8 x 4500 pounds = 36,000 pounds 2000 pounds = 1 ton Then, 36,000 pounds = 36,000 / 2000 = 18 tons So, total weight of the cars in truck is 18 tons
Question 15. Ben’s living room is a rectangle measuring 10 yards by 168 inches. By how many feet does the length of the room exceed the width? _____ feet
Answer: 16 feet
Explanation: Ben’s living room is a rectangle measuring 10 yards by 168 inches. 12inches = 1 foot Then, 168 inches = 168/12 = 14 feet 1 yard = 3 feet then, 10 yards = 10×3 = 30 feet 30-14 = 16 feet So, the length of the room exceeds 16 feet in width
Question 16. Jessie served 13 pints of orange juice at her party. How many quarts of orange juice did she serve? _____ quarts
Answer: 6.5 quarts
Explanation: Jessie served 13 pints of orange juice at her party 1 pints = 1 quart then, 13 pints = 13/2 = 6.5 quarts So, Jessie served 6.5 quarts of orange juice at her party
Question 17. Kaylah’s cell phone has a mass of 50,000 centigrams. What is the mass of her phone in grams? _____ grams
Answer: 500 grams
Explanation: Kaylah’s cell phone has a mass of 50,000 centigrams 100 centigrams = 1 gram then, 50,000 centigrams = 50,000/100 = 500 grams So, the mass of Kaylah’s phone is 500 grams
Share and Show – Page No. 337
Question 1. A dripping faucet leaks 12 gallons of water per day. How many gallons does the faucet leak in 6 days? _____ gallons
Answer: 72 gallons
Explanation: A dripping faucet leaks 12 gallons of water per day Then, faucet leaks how many gallons of water per 6 days = 12 x 6 = 72 gallons
Question 2. Bananas sell for $0.44 per pound. How much will 7 pounds of bananas cost? $ _____
Answer: $3.08
Explanation: Bananas sell for $0.44 per pound 1 pound banana cost is $0.44 then, 7 pounds bananas cost is = 7 x 0.44 = $3.08
Question 3. Grizzly Park is a rectangular park with an area of 24 square miles. The park is 3 miles wide. What is its length in miles? _____ miles
Answer: 8 miles
Explanation: Grizzly Park is a rectangular park with an area of 24 square miles The park is 3 miles wide Rectangular park area = length x breadth That is 24 = 3 x b So, breadth = 8 miles The rectangular park length is 8 miles
Multiply or divide the quantities.
Question 4. \(\frac{24 \mathrm{kg}}{1 \mathrm{min}}\) × 15 min _____ kg
Answer: 6 kg
Explanation: 24kg1min × 15 min 24 kg / 1min x 15 min 60 min = 1 hour Then, 15 min = 15/60 = ¼ hours 24 kg x 1/ 4 = 6 kg
Question 5. 216 sq cm÷8 cm _____ cm
Answer: 27 cm
Explanation: 216 sq cm ÷ 8 cm 216 sq cm/ 8 cm = 27 cm
Question 6. \(\frac{17 \mathrm{L}}{1 \mathrm{hr}}\) × 9 hr _____ L
Answer: 153 L
Explanation: 17L1hr x 9 hr 17L/1hr x 9 hr = 153 L
Question 7. The rectangular rug in Marcia’s living room measures 12 feet by 108 inches. What is the rug’s area in square feet? _____ square feet
Answer: 108 square feet
Explanation: The rectangular rug in Marcia’s living room measures 12 feet by 108 inches 1 foot = 12 inches 108 inches = 108/12 = 9 feet 12 x 9 = 108 square feet Are of rug is 108 square feet
Question 8. Make Sense of Problems A box-making machine makes cardboard boxes at a rate of 72 boxes per minute. How many minutes does it take to make 360 boxes? _____ minutes
Answer: 5 minutes
Explanation: A box-making machine makes cardboard boxes at a rate of 72 boxes per minute Then, time for 360 boxes = 360/72 = 5 minutes So, it takes 5 minutes’ time to make 360 boxes
Question 9. The area of an Olympic-size swimming pool is 1,250 square meters. The length of the pool is 5,000 centimeters. Select True or False for each statement. 9a. The length of the pool is 50 meters. 9b. The width of the pool is 25 meters. 9c. The area of the pool is 1.25 square kilometers 9a. ____________ 9b. ____________ 9c. ____________
Answer: 9a. True 9b. True 9c. True
Explanation: The area of an Olympic-size swimming pool is 1,250 square meters The length of the pool is 5,000 centimeters 100centimeters = 1meter Then, 5000 centimeters = 5000/100 = 50 meters Areas of the swimming pool = length x width 1250 square meters = 50 length x 25 width Then, width = 25 meters 1000 meters = 1 kilometer then, 1250 square meters = 1250/1000 = 1.25 square meters
Make Predictions – Page No. 338
A prediction is a guess about something in the future. A prediction is more likely to be accurate if it is based on facts and logical reasoning.
Question 10. An average of 19,230 people tour the Hoover Dam each week. Predict the number of people touring the dam in a year. _____ people
Answer: 999,960 people
Explanation: An average of 19,230 people tour the Hoover Dam each week Number of weeks per year = 52 Then, total number of people tour the hoover dam in the year = 52 x 19, 230 = 999,960 So, 999,960 people touring the hoover dam per year
Question 11. The Hoover Dam generates an average of about 11,506,000 kilowatt-hours of electricity per day. Predict the number of kilowatt-hours generated in 7 weeks. _____ kilowatt-hours
Answer: 563,794 kilowatt-hours
Explanation: The Hoover Dam generates an average of about 11,506,000 kilowatt-hours of electricity per day 1 week = 7 days 7weeks = 7 × 7 = 49 days Then, Hoover Dam generated electricity per 7 weeks = 49 × 11,506,000 = 563,794,000 So, the total number of kilowatt-hours generated in 7 weeks by the Hoover Dam is 563,794,000
Transform Units – Page No. 339
Question 1. \(\frac{62 \mathrm{g}}{1 \mathrm{day}}\) × 4 days _____ g
Answer: 248 g
Explanation: 62g1day × 4 days 62 g÷1 day × 4 days Then, 62 g × 4 = 248 g
Question 2. 322 sq yd ÷ 23 yd _____ yd
Answer: 14 yd
Explanation: 322 sqyd ÷ 23 yd 322 sqyd / 23 yd = 14 sq
Question 3. \(\frac{128 \mathrm{kg}}{1 \mathrm{hr}}\) × 10 hr _____ kg
Answer: 1,280 kg
Explanation: 128kg1hr × 10 hr 128 kg/1hr * 10hr So, 1,280 kg
Question 4. 136 sq km ÷ 8 km _____ km
Answer: 17 km
Explanation: 136 sq km ÷ 8 km 136 sq km / 8 km 136 sq / 8 = 17
Question 5. \(\frac{88 \mathrm{lb}}{1 \mathrm{day}}\) × 12 days _____ lb
Answer: 1,056 lb
Explanation: 88lb1day × 12 days 88lb / 1 day × 12days That is 88lb × 12 = 1,056 lb
Question 6. 154 sq mm ÷ 11 mm _____ mm
Answer: 14 mm
Explanation: 154 sq mm ÷ 11 mm 154 sq / 11 = 14
Question 7. \(\frac{\$ 150}{1 \mathrm{sq} \mathrm{ft}}\) × 20 sq ft $ _____
Answer: $30,020 sqft
Explanation: $1501sqft × 20 sqft Multiplication of 1501 and 20 is 30,020 That is $1501sqft x 20 sqft = $30,020 sqft
Question 8. 234 sq ft÷18 ft _____ ft
Answer: 13 ft
Explanation: 234 sq ft÷18 ft 234 sq / 18 = 13
Question 9. Green grapes are on sale for $2.50 a pound. How much will 9 pounds cost? $ _____
Answer: $22.5
Explanation: Green grapes are on sale for $2.50 a pound 1 pound = $2.50 then, 9 pounds cost = 9*$2.50 = $22.5 green grapes cost for 9 pounds is $22.5
Question 10. A car travels 32 miles for each gallon of gas. How many gallons of gas does it need to travel 192 miles? _____ gallons
Answer: 6 gallons
Explanation: A car travels 32 miles for each gallon of gas Then, 192 miles is = 192/ 32 = 6 gallons of gas So, total 6 gallons of gas is required to travel 192 miles
Question 11. Write and solve a problem in which you have to transform units. Use the rate 45 people per hour in your question. Type below: ____________
Answer: A fast-food restaurant is trying to find out how many customers they had in the last 3 hours, and they know they get 45 people per hour. How many customers were served in the last 3 hours? The answer is 135 people.
Lesson Check – Page No. 340
Question 1. A rectangular parking lot has an area of 682 square yards. The lot is 22 yards wide. What is the length of the parking lot? _____ yards
Answer: 31 yards
Explanation: A rectangular parking lot has an area of 682 square yards Width of the parking lot = 22 yards wide Area = length *width 682 square yards= length * 22 yards wide So, length = 682 square yards / 22 yards = 31 yards Then, length of the parking lot = 31 yards
Question 2. A machine assembles 44 key chains per hour. How many key chains does the machine assemble in 11 hours? _____ key chains
Answer: 484 key chains
Explanation: A machine assembles 44 key chains per hour Then, the machine assembles key chains per 11 hours = 11*44 = 484 key chains So, the machine assembles totally 484 key chains in 11 hours
Question 3. Three of these ratios are equivalent to \(\frac{8}{20}\). Which one is NOT equivalent? \(\frac{2}{5} \quad \frac{12}{24} \quad \frac{16}{40} \quad \frac{40}{100}\) \(\frac{□}{□}\)
Answer: \(\frac{8}{20}\)
Explanation: The below mentioned ratios are equivalent to 8/20 i. 2/5 Multiply the numerator and denominator with 4 That is (2*4)/(5*4) = 8/20 ii. 12/24 Divide the numerator and denominator with 6 That is (12÷6)/(24÷6) = 2/4 Now, multiply the numerator and denominator with 4 That is (2*4)/(4*4) = 8/16 So, 12/14 is not equal to 8/20 iii. 16/40 Divide the numerator and denominator with 2 That is, (16÷2)/(40÷2) = 8/20 iv. 40/100 Divide the numerator and denominator with 5 That is (40÷5)/(100÷5) = 8/20
Answer: $80
Explanation: Total number of days worked = 7 Total earned money = 560 dollars 560 / 7 = 80 dollars per day
Question 5. Megan answered 18 questions correctly on a test. That is 75% of the total number of questions. How many questions were on the test? _____ questions
Answer: 24 questions
Explanation: Megan answered 18 questions correctly That is 75% of the total number of questions = 18 Then, 100% of the questions = 18*100/75 = 24 So, the total number of questions on the test = 24 questions
Share and Show – Page No. 343
Question 1. Mariana runs at a rate of 180 meters per minute. How far does she run in 5 minutes? _____ meters
Answer: 900 meters
Explanation: Mariana runs at a rate of 180 meters per minute Then, Mariana runs per 5 minutes = 5×180 = 900 meters So, Mariana runs 900 meters per 5 minutes
Question 2. What if Mariana runs for 20 minutes at the same speed? How many kilometers will she run? _____ kilometers
Answer: 3.6 kilometers
Explanation: From the given information Marians runs at a rate of 180 meters per minute Then the speed of Mariana = 180/1 = 180 meters per minute If Mariana runs 20 minutes then the covered distance = 20×180 = 3600 meters 1000 meters = 1 kilometer Then, 3600 meters = 3600/1000 = 3.6 kilometers So, Mariana runs 3.6 kilometers in 20 minutes
Question 3. A car traveled 130 miles in 2 hours. How fast did the car travel? _____ miles per hour
Answer: 65 miles per hour
Explanation: A car travelled 130 miles in 2 hours Then the speed of the car = Distance/Time That is, Speed of the car = 130 miles/ 2 hours = 65 miles per hour So, the car travels 65 miles per hour
Question 4. A subway car travels at a rate of 32 feet per second. How far does it travel in 16 seconds? _____ feet
Answer: 512 feet
Explanation: A subway car travels at a rate of 32 feet per second 1 second = 32 feet then, 16 seconds = 16 x 32/1 = 512 feet So, a subway car travels 512 feet per 16 seconds
Question 5. A garden snail travels at a rate of 2.6 feet per minute. At this rate, how long will it take for the snail to travel 65 feet? _____ minutes
Answer: 25 minutes
Explanation: A garden snail travels at a rate of 2.6 feet per minute So, 2.6 feet = 1 minute Then, 65 feet = 65/2.6 = 650/26 = 25 minutes So, the snail travels 65 feet in 25 minutes
Question 6. A squirrel can run at a maximum speed of 12 miles per hour. At this rate, how many seconds will it take the squirrel to run 3 miles? _____ seconds
Answer: 900 seconds
Explanation: A squirrel can run at a maximum speed of 12 miles per hour 1 hour = 3600 seconds So, the squirrel can run 12 miles in 3600 seconds Then, the squirrel can run 3 miles in 3×3600/12 = 900 seconds So, the squirrel can take 900 seconds of time to run 3 miles
Question 7. A cyclist rides 8 miles in 32 minutes. What is the speed of the cyclist in miles per hour? _____ miles per hour
Answer: 15 miles per hour
Explanation: A cyclist rides 8 miles in 32 minutes 32minutes = 8 miles Then, 60 minutes = 60×8/32 = 15 miles So, a cyclist rides 15 miles in 60 minutes that is one hour So, the speed of the cyclist per hour = 15 miles/ 1 = 15 miles per hour
Share and Show – Page No. 344
Question 8. A pilot flies 441 kilometers in 31.5 minutes. What is the speed of the airplane? _____ kilometers per minute
Answer: 14 kilometers per minute
Explanation: From the given information A pilot flies 441 kilometers in 31.5 minutes Speed = Distance / Time Here, distance = 441 kilometers Time = 31.5 minutes Speed of the airplane = 441/31.5 = 4410/315 = 14 kilometers per minute
Question 9. Chris spent half of his money on a pair of headphones. Then he spent half of his remaining money on CDs. Finally, he spent his remaining $12.75 on a book. How much money did Chris have to begin with? $ _____
Answer: $51
Explanation: Total money with the Chris= x amount Chris spent half of his money on a pair of headphones = x/2 Then he spent half of his remaining money on CDs = x/4 Finally, he spent his remaining $12.75 on a book So, total amount x = x/2+x/4+$12.75 $12.75 = (x-x/2-x/4) = (4x-2x-x)/4 $12.75 = x/4 Then, x = $12.75×4 = $51 So, Chris have to begin with $51
Question 10. André and Yazmeen leave at the same time and travel 75 miles to a fair. André drives 11 miles in 12 minutes. Yazmeen drives 26 miles in 24 minutes. If they continue at the same rates, who will arrive at the fair first? Explain. ____________
Answer: André and Yazmeen leave at the same time and travel 75 miles to a fair André drives 11 miles in 12 minutes So, Andre can reach 75 miles in = 75×12/11 That is, Andre can travel 75 miles in 81 minutes Yazmeen drives 26 miles in 24 minutes So, Yazmeen can reach 75 miles in = 75×24/26 = 69 minutes That means, Yazmeen can reach 75 miles in 69 minutes So, Yazmeen can reach the fair first
Question 11. Make Arguments Bonnie says that if she drives at an average rate of 40 miles per hour, it will take her about 2 hours to drive 20 miles across town. Does Bonnie’s statement make sense? Explain. ____________
Answer: Make Arguments Bonnie says that if she drives at an average rate of 40 miles per hour, it will take her about 2 hours to drive 20 miles across town Speed of the Bonnie = 40 miles per hour Then, Bonnie can cover the distance in 2 hours = 2×40 = 80 miles So, Bonnie statement is wrong
Question 12. Claire says that if she runs at an average rate of 6 miles per hour, it will take her about 2 hours to run 18 miles. Do you agree or disagree with Claire? Use numbers and words to support your answer. ____________
Answer: Claire says that if she runs at an average rate of 6 miles per hour, it will take her about 2 hours to run 18 miles Claire runs in 1 hour = 6 miles Then, Claire runs in 2 hours = 2×6 = 12 miles So, the Claire statement is wrong
Problem Solving Distance, Rate, and Time Formulas – Page No. 345
Read each problem and solve.
Question 1. A downhill skier is traveling at a rate of 0.5 mile per minute. How far will the skier travel in 18 minutes? _____ miles
Answer: 9 miles
Explanation: A downhill skier is traveling at a rate of 0.5 miles per minute 1 minute = 0.5 mile then, 18 minutes = 18×0.5 = 9 miles So, the skier travel 9 miles in 18 minutes
Question 2. How long will it take a seal swimming at a speed of 8 miles per hour to travel 52 miles? _____ hours
Answer: 6.5 hours
Explanation: A seal swimming at a speed of 8 miles per hour Then,52 miles = 52/8 = 6.5 hours So, A seal swimming can travel 52 miles in 6.5 hours
Question 3. A dragonfly traveled at a rate of 35 miles per hour for 2.5 hours. What distance did the dragonfly travel? _____ miles
Answer: 87.5 miles
Explanation: A dragonfly traveled at a rate of 35 miles per hour for 2.5 hours That means, 1 hour = 35 miles Then, 2.5 hours = 2.5×35 = 87.5 miles So, a dragonfly travels 87.5 miles in 2.5 hours
Question 4. A race car travels 1,212 kilometers in 4 hours. What is the car’s rate of speed? _____ kilometers per hour
Answer: 303 kilometers per hour
Explanation: A race car travels 1,212 kilometers in 4 hours Speed = Distance/ Time Here, distance = 1212 kilometers Time = 4 hours Then, Speed of the race car = 1212/4 = 303 kilometers per hour
Question 5. Kim and Jay leave at the same time to travel 25 miles to the beach. Kim drives 9 miles in 12 minutes. Jay drives 10 miles in 15 minutes. If they both continue at the same rate, who will arrive at the beach first? ____________
Answer: Kim reaches the beach first
Explanation: Kim and Jay leave at the same time to travel 25 miles to the beach Kim drives 9 miles in 12 minutes Then, Kim travels 25 miles in = 25×12/9 = 33 minutes Jay drives 10 miles in 15 minutes Then, Jay travels 25 miles in = 25×15/10 = 37.5 minutes So, Kim reaches the beach first
Question 6. Describe the location of the variable d in the formulas involving rate, time, and distance. Type below: ____________
Answer: Formula Distance = Rate x Time Distance (d) = Rate x Time
Lesson Check – Page No. 346
Question 1. Mark cycled 25 miles at a rate of 10 miles per hour. How long did it take Mark to cycle 25 miles? _____ hours
Answer: 2.5 hours
Explanation: Mark cycled 25 miles at a rate of 10 miles per hour That means, 10 miles = 1 hour Then, 25 miles = 25/10 =2.5 hours So, Mark take 2.5 hours to cycle 25 miles
Question 2. Joy ran 13 miles in 3 \(\frac{1}{4}\) hours. What was her average rate? _____ miles per hour
Answer: 4 miles per hour
Explanation: Joy ran 13 miles in 3 ¼ hours 3 ¼ = 13/4 = 3.25 hours Then, the average rate of the Joy = 13/3.25 hours = 4 miles per hour
Question 3. Write two ratios that are equivalent to \(\frac{9}{12}\). Type below: ____________
Answer: 3/4 and 18/24
Explanation: Equivalent ratios of 9/12 is 3/4 and 18/24 Multiply the numerator and denominator of ¾ with 3 That is 3×3/4×3 = 9/12 Divide the numerator and denominator of 18/24 with 2 That is (18/2)/(24/2) = 9/12
Question 4. In the Chang family’s budget, 0.6% of the expenses are for internet service. What fraction of the family’s expenses is for internet service? Write the fraction in simplest form. \(\frac{□}{□}\)
Answer: \(\frac{3}{500}\)
Explanation: In the Chang family’s budget, 0.6% of the expenses are for internet service That is 0.6% = 0.6/100 = 6/1000 = 3/500 So, 3/500 part of the family’s expenses is used for internet service
Question 5. How many meters are equivalent to 357 centimeters? _____ meters
Answer: 3.57 meters
Explanation: 357 ntimeters 100centimeters = 1 meter Then, 357 centimeters = 357/100 = 3.57 meters 3.57 meters is equivalent to 357 centimeters
Question 6. What is the product of the two quantities shown below? \(\frac{60 \mathrm{mi}}{1 \mathrm{hr}}\) × 12 hr _____ miles
Answer: 720 miles
Explanation: 60 mi/1hr x 12 hr That is, 60 milesx12 = 720 miles So, the equivalent quantity of 60mi/1hr x 12hr is 720 miles
Chapter 6 Review/Test – Page No. 347
Question 1. A construction crew needs to remove 2.5 tons of river rock during the construction of new office buildings The weight of the rocks is ____________ pounds
Answer: The weight of the rocks is 5,000 pounds
Explanation: A construction crew needs to remove 2.5 tons of river rock during the construction of new office buildings 1 Ton = 2000 pounds Then, 2.5 Tons = 2.5×2000 = 25×200 = 5000 pounds So, the weight of the rocks is 5000 pounds
Question 2. Select the conversions that are equivalent to 10 yards. Mark all that apply Options: a. 20 feet b. 240 inches c. 30 feet d. 360 inches
Answer: c. 30 feet d. 360 inches
Explanation: a. 20 feet 3feet = 1 yard Then, 20 feet = 20/3 yard b. 240 inches 36 inches = 1 yard Then, 240 inches = 240/36 = 6 yards c. 30 feet 3feet = 1 yard Then, 30 feet =30/3 = 10 yards d. 360inches 36 inches = 1 yard Then, 360 inches = 360/36 = 10 yards So, 30 feet and 360 inches are equivalent to 10 yards
Question 3. Meredith runs at a rate of 190 meters per minute. Use the formula d=r×t to find how far she runs in 6 minutes. _____ meters
Answer: 1,140 meters
Explanation: Meredith runs at a rate of 190 meters per minute Formula d = r x t Here, d= 190 meters, t = 1 minute Then, r = 190/1 = 190 meters per minute Now, t = 6 minutes and r = 190 meters per minute Then d = 190 x 6 = 1,140 meters
Answer: D = RxT Alisha 36 = Rx3 Then, Rate of Alisha =36/3 =12 miles per hour Jose 39 = Rx3 Then, Rate of Jose = 39/3 = 13 miles per hour Raul 40 = Rx4 Then, Rate of Raul = 40/4 = 10 miles per hour Ruthie 22= Rx2 Then, Rate of Ruthie = 22/2 = 11 miles per hour
Page No. 348
Question 5. For numbers 5a–5c, choose <, >, or =. 5a. 5 kilometers Ο 5,000 meters 5b. 254 centiliters Ο 25.4 liters 5c. 6 kilogram Ο 600 gram 5 kilometers _____ 5,000 meters 254 centiliters _____ 25.4 liters 6 kilogram _____ 600 gram
Answer: 5a. 5 kilometers Ο 5,000 meters 5b. 254 centiliters Ο 25.4 liters 5c. 6 kilogram Ο 600 gram 5 kilometers = 5,000 meters 254 centiliters < 25.4 liters 6 kilogram > 600 gram
Explanation: a. 5 kilometers —— 5000 meters 1 kilometer = 1000 meters then,5 kilometers 5×1000 = 5000 meters So, 5 kilometers = 5000 meters b. 254 centiliters ——25.4 liters 100centiliters = 1 liter Then, 254 centiliters = 254/100 = 2.54 liters So, 254 centiliters < 25.4 liters c. 6 kilograms —– 600 grams 1kilogram = 1000 grams Then, 6 kilograms = 6000 grams So, 6 kilograms > 600 grams
Question 6. A recipe calls for 16 fluid ounces of light whipping cream. If Anthony has 1 pint of whipping cream in his refrigerator, does he have enough for the recipe? Explain your answer using numbers and words. ____________
Answer: A recipe calls for 16 fluid ounces of light whipping cream 8 fluid ounces = 1 cup So, 16 fluid ounces = 2 cups = 1 pint If Anthony has 1 pint of whipping cream in his refrigerator, then it is enough for the recipe
Question 7. For numbers 7a–7d, choose <, >, or =. 7a. 43 feet Ο 15 yards 7b. 10 pints Ο 5 quarts 7c. 5 tons Ο 5,000 pounds 7d. 6 miles Ο 600 yards 43 feet _____ 15 yards 10 pints _____ 5 quarts 5 tons _____ 5,000 pounds 6 miles _____ 600 yards
Answer: 43 feet < 15 yards 10 pints = 5 quarts 5 tons > 5,000 pounds 6 miles > 600 yards
Explanation: a. 43 feet —- 15 yards 3feet = 1 yard Then, 43 feet = 43/3 = 14.3 yards So, 43 feet < 15 yards b. 10 pints —- 5 quarts 1 pints = 1 quart then, 10 pints = 10/2 = 5 quarts So, 10 pints = 5 quarts c. 5 tons —– 5000 pounds 1 ton = 2000 pounds then, 5 tons = 5×2000 = 10,000 pounds So, 5 tons > 5000 pounds d. 6 miles —- 600 yards 1 mile =1760 yards then, 6 miles = 6×1760 = 10,560yards So, 6 miles > 600 yards
Question 8. The distance from Caleb’s house to the school is 1.5 miles, and the distance from Ashlee’s house to the school is 3,520 feet. Who lives closer to the school, Caleb or Ashlee? Use numbers and words to support your answer. ____________
Answer: There are 5280 feet in one mile. So, you need to change the miles to feet. 1.5 x 5280 = 7920. 7920 > 3520 So, Ashley lives closer.
Page No. 349
Answer: 7.4 kilograms, 7.4 centigrams, 7.4 decigrams
Answer: 840 beats
Explanation: An elephant’s heart beats 28 times per minute Then, elephant’s heart beats in 30 minutes = 28 x 30 = 840 So, an elephant’s heartbeat is 840 times in 30 minutes
Question 11. The length of a rectangular football field, including both end zones, is 120 yards. The area of the field is 57,600 square feet. For numbers 11a–11d, select True or False for each statement. 11a. The width of the field is 480 yards. 11b. The length of the field is 360 feet. 11c. The width of the field is 160 feet. 11d. The area of the field is 6,400 square yards. 11a. ____________ 11b. ____________ 11c. ____________ 11d. ____________
Answer: 11a. True 11b. True 11c. False 11d. False
Explanation: The length of a rectangular football field, including both end zones, is 120 yards The area of the field is 57,600 square feet That is length x width = 57,600 square feet Here, length = 120 yards Then, width = 57,600/120 = 480 yards 11a. True 11b. 1 yard = 3 feet Then, 120 yards = 120×3 = 360 feet True 11c. 480 yards = 480×3 = 1440 False 11d. 6400 square yards 3 feet = 1 yard then, 57,600 square feet = 57,600/3 = 19,200 square yards False
Question 12. Harry received a package for his birthday. The package weighed 357,000 centigrams. Select the conversions that are equivalent to 357,000 centigrams. Mark all that apply. Options: a. 3.57 kilograms b. 357 dekagrams c. 3,570 grams d. 3,570,000 decigrams
Answer: a. 3.57 kilograms b. 357 dekagrams c. 3,570 grams
Explanation: Harry received a package for his birthday The package weighed 357,000 centigrams 100centigrams = 1 gram Then, 357,000 centigrams = 357,000/100 = 3570 grams 1000 grams = 1 kilogram Then, 3570 grams = 3570/1000 = 3.57 kilograms 10grams = 1 dekagram Then, 3570 grams = 3570/10 = 357 dekagrams 1gram = 10 decigrams Then, 3570 grams = 35700 decigrams Options a, b and c are true
Page No. 350
Question 13. Mr. Martin wrote the following problem on the board. Juanita’s car has a gas mileage of 21 miles per gallon. How many miles can Juanita travel on 7 gallons of gas? Alex used the expression \(\frac{21 \text { miles }}{\text { 1 gallon }} \times \frac{1}{7 \text { gallons }}\) to find the answer. Explain Alex’s mistake. Type below: ____________
Answer: Juanita’s car has a gas mileage of 21 miles per gallon Juanita traveled miles on 7 gallons of gas = 21×7 = 147 miles But, Alex used the expression 21 miles 1 gallon ×17 gallons In the place of 7 gallons, Alex used 17 gallons
Question 14. Mr. Chen filled his son’s wading pool with 20 gallons of water. 20 gallons is equivalent to ____________ quarts.
Answer: 80 quarts
Explanation: Mr. Chen filled his son’s wading pool with 20 gallons of water 1gallon = 4 quarts Then, 20 gallons = 20×4 = 80 quarts So, 20 gallons is equivalent to 80 quarts
Answer: 0.411, 41.1, 4.11
Explanation: Nadia has a can of vegetables with a mass of 411 grams 1000 grams = 1 kilogram Then, 411 grams = 411/1000 = 0.411 kilograms 100grams = 1 hectogram Then, 411 grams = 411/100 = 4.11 hectograms 10grams = 1 dekagram Then, 411 grams = 411/10 = 41.1 dekagram
Question 16. Steve is driving 440 miles to visit the Grand Canyon. He drives at an average rate of 55 miles per hour. Explain how you can find the amount of time it will take Steve to get to the Grand Canyon. Type below: ____________
Answer: Steve is driving 440 miles to visit the Grand Canyon He drives at an average rate of 55 miles per hour Then, 440 miles = 440/55 = 8 hours So, Steve can take 8 hours of time to visit the Grand Canyon
Page No. 351
Question 17. Lucy walks one time around the lake. She walks for 1.5 hours at an average rate of 3 miles per hour. What is the distance, in miles, around the lake? _____ miles
Answer: 4.5 miles
Explanation: Lucy walks one time around the lake She walks for 1.5 hours at an average rate of 3 miles per hour 1 hour = 3 miles Then, 1.5 hours = 1.5×3 = 4.5 miles So, Luke walks 4.5 miles around the lake
Answer: Derrick says that the width could also be written as 22 feet 1yard = 3 feet 20 yards = 60 feet So, we cannot write 20 yards 2 feet as 22 feet
Question 19. Part B The cost to repave the parking lot is $2 per square foot. Explain how much it would cost to repave the parking lot. Type below: ____________
Answer: The cost to repave the parking lot is $2 per square foot Parking lot area =20 yards 2 feet x 30 yards 1yard = 3 feet Then, 20 yards = 20×3 = 60 feet 30 yards = 30×3 = 90 feet so, Parking lot area = 62 feet x 90 feet = 5580 feet 1 square foot cost = $2 then, 5580 feet cost = 2×5580 = $11,160
Page No. 352
Answer: Horse weight in Tons = 0.5 T Trailer weight in Tons = 1.25 T 1 ton = 2000 pounds then, 0.5 T = 0.5×2000 = 1000 pounds then, 1.25 T = 1.25×2000 = 2,500 pounds
Question 19. Part B Jake’s truck can tow a maximum weight of 5,000 pounds. What is the maximum number of horses he can take in his trailer at one time without going over the maximum weight his truck can tow? Use numbers and words to support your answer. Type below: ____________
Answer: Max. No of Horses = (Max weight truck can tow)/(Average weight of one horse) The weight of a horse is not given in the question .Thus, we assume the average weight of one horse, to be equal to 1000 pounds, Max. No of Horses = 5000 pounds/ 1000 pounds Max. No of Horses = 5
Question 20. A rectangular room measures 13 feet by 132 inches. Tonya said the area of the room is 1,716 square feet. Explain her mistake, then find the area in square feet. Type below: ____________
Answer: A rectangular room measures 13 feet by 132 inches =13 feetx132 inches Tonya said the area of the room is 1,716 square feet Area of the rectangular room = 13 feet x 132 inches 12inches = 1 foot Then, 132 inches = 132/12 = 11 feet So, the area of the rectangular room = 13 feet x 12 feet = 156 feet So, Tonya’s answer is wrong
Conclusion:
Get free access to Download Go Math Grade 6 Answer Key Chapter 6 Convert Units of Length from here. I wish the information prevailed in Go Math Grade 6 Answer Key is beneficial for all the students. We have given the step by step explanation for each and every problem here. So refer to our Go Math 6th Grade Solution Key Chapter 6 Convert Units of Length. If you have any doubts regarding the tops you can ask your doubts in the below mentioned comment section.
Leave a Comment Cancel Reply
You must be logged in to post a comment.
Home > CC2
© 2022 CPM Educational Program. All rights reserved.
Pic Answer - AI Solver 12+
Math photo solve your homework, tech consolidated inc, designed for ipad.
- #136 in Education
- 4.6 • 8.3K Ratings
- Offers In-App Purchases
Screenshots
Description.
Pic Answer - AI Solver: Snap, Ask, Learn! Step into a world of effortless learning with Pic Answer - AI Solver, where each photo brings you closer to understanding. This app goes beyond traditional math solvers, offering a unique blend of AI-driven solutions and interactive chat for a variety of academic subjects. Why Choose Pic Answer? • Instant Photo Answers: Just snap a picture of your homework and watch as our AI provides accurate solutions in seconds. • All-Subject AI Chat: Whether you need help in math, science, or literature, our AI chat is ready to assist with personalized guidance. • Comprehensive Learning Made Simple: Our focus isn't just on answers, but on helping you understand the concepts behind them. • Intuitive and User-Friendly: We've designed our app to be easy and enjoyable for learners of all ages and abilities. Key Features: • AI-Powered Scanner: Simply snap a picture of the problem, and our app swiftly analyzes and resolves it with precision. • Real-Time AI Chat Assistance: Engage in interactive conversations for in-depth explanations and study tips. • Broad Subject Coverage: From complex math equations to science experiments and literary analysis, we've got you covered. Your Educational Companion: • Always Evolving: We constantly enhance our app with the latest AI advancements and user feedback. • Perfect for Everyone: Whether you're a student, teacher, or just curious, our app is tailored to fit your learning needs. The app includes optional subscriptions to unlock pro features. terms and conditions: http://techconsolidated.org/terms.html Download "Pic Answer - AI Solver" today and revolutionize the way you learn!
Version 1.33.1
Bug fixes for improved app performance
Ratings and Reviews
8.3K Ratings
VERY USEFUL APP!!! - Sherry ⚡️
I’m not failing my grades as I used to be and thank god I found this app. I been failing my tests but now that I found this app I’m passing all my classes! Tysm to the owner to whoever made this :) gladly I rate this a 5 star app it’s useful for people who have low grades or are failing classes. I use this app with my brother and he isn’t getting b’s anymore he’s getting straight A’s. Ty ty ty ty for this app to be made! Share all the love with this app 💓💓
Developer Response ,
Thank you for taking the time to submit your feedback! We value our users’ loyalty greatly and our team is always dedicated to improving the quality of your experience.
This app is horrible. I expected to be accurate it wasn’t. For starters, I downloaded this app so it could help me with my math. I wanted to be sure is was accurate so I took a picture of a old math problem and see if it would work. I looked at the answer key with the answer. For example, let’s say the answer from this app was 26. The answer key said it was 78. It was confusing so it has a respond feature and I typed this is not accurate. Then it gave me a complete different answer and the new answer was 12! I was puzzled. So I solved the question on my own and the answer key was correct. I took a another photo and the same answer, 12. I searched up on google the problem and it was 78. I paid $6.99 for this trash.
We apologize for any issues you've encountered while using our app. Our team is currently working on enhancing the app, so please keep an eye out for the upcoming update.
My honest opinion
It’s a good app, but most of the time you have to re-take a photo, or the answer is wrong. 40% of the time the app doesn’t want to work, or closes on me when I’m using it. It’s a good app for easy, quick, answers.. but not so much big ones. I do like that it works for questions with pictures.. and it has a specific mode for math questions. Would I recommend you download it.. yes. It is a good app, maybe just needs a couple of updates/bug fixes.
App Privacy
The developer, Tech Consolidated Inc , indicated that the app’s privacy practices may include handling of data as described below. For more information, see the developer’s privacy policy .
Data Used to Track You
The following data may be used to track you across apps and websites owned by other companies:
Data Not Linked to You
The following data may be collected but it is not linked to your identity:
- Identifiers
- Diagnostics
Privacy practices may vary, for example, based on the features you use or your age. Learn More
Information
- PA 6.99 Weekly, 3 days trial $6.99
- PA 4.99 Weekly Trial $4.99
- PA 6.99 Weekly, No Trial $6.99
- PA 9.99 Monthly With Trial $9.99
- PA 29.99 Yearly $29.99
- PA 69.99 Yearly With Trial $69.99
- Pic Answer Lifetime Purchase $39.99
- Pic Answer 4.99 Weekly $4.99
- PA 14.99 Monthly Trial $14.99
- Developer Website
- App Support
- Privacy Policy
More By This Developer
Simulife - Life Simulator Game
Shredder Simulator Games ASMR
Photoshoot - AI Headshot Maker
Sequin Simulator Games
Real Life Moments
Squishy Simulator Games
You Might Also Like
Quizard AI - Scan and Solve
PhotoSolve: Answer Pic Solver
Homework AI - Math Helper
Answer.AI - Your AI tutor
Solvely-AI math solver
IMAGES
VIDEO
COMMENTS
Go Math! Practice Book (TE), G5. Name Addition with Unlike Denominators use fraction strips to find the sum. Write your answer in Lesson 6.1 COMMON CORE STANDARD CC.5.NF.2 Use equivalent fractions as a strategy to add and subtract fractions. Check students' work. 3 5 17 1 2 10 simplest form. 10 10 Problem Solving REAL WORLD 13.
CPM Education Program proudly works to offer more and better math education to more students.
View 6.1_Practice.pdf from MATH 101 at Sullivan High School, Sullivan, IL. 6.1 Approximating Areas with Riemann Sums Homework Kaylee Ogle 1 6 23 5 Problems 1 - 10, Complete the following exercises. ... 6_1_Homework.pdf. Solutions Available. Marvin Ridge High. MATH 104. 6.7 HW.pdf. Hudson County Community College. LAW 210. ... known as "wet ...
CPM Education Program proudly works to offer more and better math education to more students.
Module 4 assignment. 2-1 Smart Book Assignment Chapter 3 ~ Michelle Garcia. Discussion 1 Statistics. Mary Smith-Film Appreciation Sound. MAT-133 Module 5 5-3 Homework Chapter 6 (Sections 6.1 through 6.4) which of the following could not be probability distributions? example example example 58 50.
that increases from $1.63 to $2.13 over a period of 10 years. Round your answer to the nearest tenth of a percent. 20. Let x be a nonnegative real number. Determine whether the statement is always, sometimes, or never true. Justify your answer. 5 45 x x x x =⋅ 6.2 Extra Practice
CPM Education Program proudly works to offer more and better math education to more students.
Access Calculus 8th Edition Chapter 6.1 solutions now. Our solutions are written by Chegg experts so you can be assured of the highest quality!
View Chapter_6_Homework_Answers.pdf from MATH 421 at Coronado High School. Lesson 6.1.1 6-6. a: A = 1 m2, P = 2 +2 2 m 6-7. a: false (a rhombus and square are counterexamples) b: A = 25 3 2 ≈ 21.7 ... x = 2 ± 19 3; irrational b: x = 5 6, 1 2 ; rational 6-47. a: It is possible. b: Not possible. Same-side interior angles should add up to 180 ...
6.1.4 Using Rigid Transformations Homework 6-36. Refer to the graph at right. a. Write directions to translate the original triangle to make the new triangle. Slide right 2 units and down 3 units b. What are the coordinates of the vertices (corners) of the new shape? (-1,0) (-1,-2) (0,0) c. On your graph, reflect the original triangle across ...
The objective is to sketch the increasing exponential function with y -intercept as 2. Step 2 of 3. The general increasing exponential function has the following form: . The y -intercept is 2. Substitute in the form . That is, . Thus, the required increasing exponential function is . Step 3 of 3. Take and plot the graph of the exponential ...
WebAssign for Calculus | 8th Edition. ISBN-13: 9781337771436 ISBN: 1337771430 Authors: James Stewart Rent | Buy. This is an alternate ISBN. View the primary ISBN for: Calculus 8th Edition Textbook Solutions.
Bringing more math to more students. Home > CC3 > Chapter 6 > Lesson 6.1.4 > Problem 6-38. 6-38. Solve the system of equations below using the Equal Values Method. ... Answer 1: More Help 2: Substitute back into one of the original equations to find . Answer 2: Remember to check by substituting and back into both of the original equations ...
Exercise 71. Exercise 72. Exercise 73. Exerci. Find step-by-step solutions and answers to Precalculus - 9781285499949, as well as thousands of textbooks so you can move forward with confidence.
Exercise 31. Exercise 32. Exercise 33. Exercise 34. At Quizlet, we're giving you the tools you need to take on any subject without having to carry around solutions manuals or printing out PDFs! Now, with expert-verified solutions from Big Ideas Geometry 1st Edition, you'll learn how to solve your toughest homework problems.
Access Elementary Statistics: A Step by Step Approach with Connect Math hosted by ALEKS Access Card 8th Edition Chapter 6.1 solutions now. Our solutions are written by Chegg experts so you can be assured of the highest quality!
Eureka Math Grade 6 Module 1 Lesson 27 Problem Set Answer Key. Question 1. Mr. Yoshi has 75 papers. He graded 60 papers, and he had a student teacher grade the rest. What percent of the papers did each person grade? Mr. Yoshi graded 80% of the papers, and the student teacher graded 20%. Question 2.
From Open Up Resources, https://openupresources.org/ Grade 6 Unit 1 Lesson 1
CPM Education Program proudly works to offer more and better math education to more students.
1 millimeter = 100/1000 centimeters = 1/10 centimeters. So, 12.4 millimeters = 12.4/10 centimeters = 1.24 centimeters. 12.4 millimeters = 1.24 centimeters. Question 8. The height of the Empire State Building measured to the top of the lightning rod is approximately 443.1 meters.
Statistics and Probability questions and answers. MATH 1342 Summer 1 Homework: Section 6.1 Homework The 90% confidence interval is (Round to two decimal places as needed) Question 15, 6.1.37-T Part 1 of 4 Help me solve this View an example Get more help. Faaris Khan 06/28/22 11:39 PM @ HW Score: 87.8%, 72 of 82 points O Points: 0 of 10 You are ...
CPM Education Program proudly works to offer more and better math education to more students.
This app goes beyond traditional math solvers, offering a unique blend of AI-driven solutions and interactive chat for a variety of academic subjects. Why Choose Pic Answer? • Instant Photo Answers: Just snap a picture of your homework and watch as our AI provides accurate solutions in seconds. • All-Subject AI Chat: Whether you need help ...